internetowa kwiaciarnia Kwiaty Polskie Pl. Zawiszy 1, Hotel Jan III Sobieski*****, Warszawa
zamówienia telefoniczne: (22) 630 63 97 lub fax: (22) 579 16 14;
kom. 501 10 48 80, email: biuro@kwiaty-polskie.pl
o kwiaciarni warunki zakupu gwarancja jakości
czwartek
26 kwietnia 2018
Marii, Marzeny, Ryszarda
newsletter   
koszyk moje konto zadaj pytanie
do 50 zł
100-150 zł
200-300 zł
ponad 500 zł
50-100 zł
150-200 zł
300-500 zł
kwiaty
odcienie
cena
numer produktu
 

Sztuka wręczania kwiatów

Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie - od chwili narodzin do śmierci. Wręczamy je w różnych okolicznościach, a często również bez specjalnej okazji. Zawsze budzą radość, tworzą dobrą atmosferę w stosunkach między ludźmi, umacniają przyjaźń. Dawniej poszczególnym gatunkom i kolorom kwiatów nadawano określone znaczenie, traktowano je jako wyrazy określonych uczuć. Dziś rzadko kto pamięta o tej symbolice, jednak decydując się na podarowanie kwiatów, trzeba się liczyć ze zwyczajami istniejącymi w różnych krajach, a nawet poszczególnych regionach.

Z zasady kwiaty cięte wręczamy natomiast rośliną w doniczce mogą obdarowywać się np. osoby będące się w zażyłych stosunkach siostry czy koleżanki. Nie dajemy też w prezencie kwiatów polnych, nawet jeśli wyglądają bardzo efektownie. Możemy nimi jedynie obdarować członków najbliższej rodziny. Dawniej ofiarowywano kwiaty tuzinami. Obecnie zasada ta jest jeszcze przestrzegana w tylko niektórych krajach. U nas i w wielu innych państwach rozpowszechnił się zwyczaj wręczania nieparzystej liczby kwiatów. Stąd właśnie zamiast dwu, czterech czy sześciu kwiatów powinniśmy ofiarować trzy, pięć lub siedem. Zawsze można jednak wręczyć tylko jeden kwiat, na przykład okazałą różę. Nie ma jednak żadnego znaczenia, czy w wazonie lub koszu pełnym kwiatów ich liczba będzie parzysta czy nieparzysta.

Z wizytą

Niektórzy goście przychodząc na przyjęcie przynoszą kwiaty. Trzeba je rozwinąć w przedpokoju, a następnie podać bez opakowania - główkami do góry. Jeśli kwiaty przynosi małżeństwo, wręcza je mężczyzna. Witając się, trzyma je w lewej ręce, a następnie przekłada do prawej i podaje gospodyni. Przyjmując kwiaty, gospodyni dziękuje, okazuje zadowolenie i po wstawieniu do flakonu umieszcza w dobrze widocznym miejscu, aby w ten sposób podkreślić życzliwy stosunek do osoby, która je podarowała. Gospodyni bierze pod uwagę, że część zaproszonych osób przyjdzie z kwiatami, przygotowuje więc kilka flakonów z wodą, aby w czasie witania nowo przybyłych gości uniknąć dodatkowych zajęć.

Przez posłańca

Bukiet z okazji urodzin czy jubileuszu możemy wysłać też przez posłańca. Wysyłamy go rano, licząc się z tym, że zostanie doręczony w godzinach przedpołudniowych. Do kwiatów dołączamy list lub bilet wizytowy, wybór zależy od stanu stosunków łączących nas z obdarowywaną osobą. Wysyłając bukiet z okazji zaproszenia na obiad lub kolację, staramy się, aby adresat otrzymał go na kilka godzin przed początkiem przyjęcia. Kwiaty wysyłamy na ręce gospodyni, dołączając bilet wizytowy lub krótki list z prośbą o przyjęcie ich w oczekiwaniu na przyjemny wieczór. Gospodyni stara się o to, aby umieścić je na odpowiednio widocznym miejscu i podziękować za nie gościowi z chwilą jego przybycia.
Gdy chcemy jeszcze raz podziękować gospodarzom za mile spędzony wieczór wysyłamy kwiaty nazajutrz lub najpóźniej na drugi dzień po przyjęciu. Na bilecie wizytowym piszemy "Jan Kowalski serdecznie dziękuję" lub "Janina i Jan Kowalski serdecznie dziękują za miłą atmosferę i bardzo przyjemny wieczór".

Kobieta na ogół nie daje kwiatów mężczyźnie. Wyjątek od tej zasady stanowią takie przypadki, w których pragniemy wyrazić szczególną wdzięczność za okazaną życzliwość i pomoc. Dotyczy to np. pacjentki i lekarza, studentki i profesora.
Osobom przebywającym w szpitalach wysyła się bukiety kwiatów, ale nie kosze.
Wysyłanie kwiatów nie wyklucza możliwości jednoczesnego przesłania prezentu. Kwiaty jednak mogą zastąpić prezent.
Na dworcu kolejowym i na autobusowym, czy na lotnisku możemy wręczyć kwiaty w celofanie.

autor:
Edward Pietkiewicz
KWIETNIK 3/1996

żeby otrzymywać informacje na temat promocji, zmian, nowości i ofert specjalnych, proszę wpisać swój e-mail.
 
kontakt
 
oferta dla firm
 
przesyłka kwiatowa
sposoby płatności
jak zamówić
 
zamówienia
 
dostawy
 
rabaty i karty klienta
bezpieczeństwo transakcji
pliki do pobrania
twój przypominacz
daty kwiatowe
symbolika kwiatów
wręczanie kwiatów
jak dbać o kwiaty
bileciki
Wirtualna Kwiaciarnia Kwiaty Polskie ©2oo4